Zaznacz stronę

Ponad 30 lat historii kulodromów Cuboro

Pomysł

Jest rok 1976. Matthias Etter pracuje w ośrodku edukacji specjalnej w podberneńskim Gümligen. Jego podopiecznymi są dotknięte różnego rodzaju niepełnosprawnością dzieci. To z myślą o nich wymyśla i konstruuje przeróżne zabawki, takie jak instrumenty muzyczne w nietypowych rozmiarach albo ze specjalnie dostosowanymi uchwytami.
Praca z niepełnosprawnymi dziećmi zainspirowała mnie do skonstruowania specjalnych instrumentów muzycznych. W pracy licencjackiej pisałem o różnych zabawach muzycznych, które można  wykorzystać w pracy z grupą. Wymyślałem także zestawy puzzli, z których każde było dostosowane do umiejętności jednego, konkretnego dziecka. Były też inne gry. I tak pojawił się pomysł klocków Cuboro. To gra, w której najbardziej podstawowy element jest banalnie prosty – sześcian z wyżłobionym torem, który trzeba jakoś dopasować do innego sześcianu. Jeśli powstanie tor, a kulka potoczy się aż do samego końca, zadanie można uznać za wykonane.

Matthias Etter

Na ten pierwszy zestaw, a właściwie mimizestaw, składa się zaledwie kilka elementów. Wystarczy to jednak, aby przekonać się, że zabawka absorbuje dzieci i że warto nad tym pomysłem jeszcze popracować.

Znalezienie właściwego rozwiązania zależy od wieku oraz umiejętności manualnych i poznawczych dziecka. Różne też mogą być strategie radzenia sobie z budową kulodromu: metoda prób i błędów, odwzorowywanie, zapamiętywanie, a w przypadku dzieci niewidomych lub słabowidzących – poprzez dotyk.

Prototypy i pierwsza seria

W kolejnych latach, jeszcze jako student, Matthias Etter eksperymentuje z kolejnymi prototypami, aż wreszcie w 1979 roku powstaje eksperymentalny zestaw z 48 klockami wykonanymi z drewna jodłowego.

W 1985 roku, już po skończeniu studiów, pan Etter rozpoczyna poszukiwania zakładu stolarskiego, gdzie mógłby wyprodukować niewielką, próbną serię klocków, by sprzedać je podczas bożonarodzeniowego jarmarku w Bernie. Klocki udaje się wyprodukować, ale jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia, a cena okazuje się bardzo wysoka. Pomimo tego i ku ogromnemu zdziwieniu ich wynalazcy zestawy Konstrito – bo tak nazywa się ta pierwsza edycja – wzbudzają wyraźne zainteresowanie. Zamiast się zniechęcać pan Etter postanawia działać dalej.

W 1986 roku patent na rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w elementach Cuboro zostaje zatwierdzony przez Światową Organizację Własności Intelektualnej.

W 1998 znak towarowy Cuboro zostaje zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych.

W 1999 roku firma rejestruje kolejne patenty.

Fachowy producent i nowa nazwa

Po próbnej serii Konstrito trwają poszukiwania zakładu stolarskiego, który potrafiłby sprostać zadaniu wyprodukowania drewnianych klocków wysokiej jakości. Z pomocą przychodzi kolega wynalazcy. Mówi, że warto zgłosić się do zakładu Nyfeler, produkującego drewniane zabawki dla znanej szwajcarskiej firmy Näf. Ta sugestia to strzał w dziesiątkę, ponieważ Nyfeler dysponuje odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem, a na dodatek jest szczerze zainteresowany współpracą. Od 1986 roku klocki do budowy kulodromów produkowane są właśnie tam.

Jeszcze w tym samym roku z przyczyn prawnych trzeba pożegnać się z nazwą Konstrito i wymyślić nową. Wybór pada na Cuboro – nieistniejące, zupełnie wymyślone słowo, które można odczytać jako połączenie elementów cubo (cube)/sześcian i ro (roll)/toczyć się albo oro/złoto.

Nowa marka zostaje zarejestrowana i w sprzedaży pojawia się pierwszy zestaw podstawowy – Cuboro Standard.

Kolejne zestawy Cuboro

Rodzina klocków Cuboro powoli powiększa się o kolejne zestawy:

Cuboro Plus (1988),

Cuboro Multi (1992),

Cuboro Basis (1993), czyli mniejszy i zarazem tańszy zestaw podstawowy,

Cuboro Profi i Cuboro Bauwürfel (1994),

Cuboro Metro (1996),

Cuboro Duo (1999),

– sześciopaki do rozszerzenia zestawów uzupełniających: Plus, Multi, Metro, Profi oraz Duo (2000),

Cuboro XXL (2006),

Cuboro Jubilé, specjalny zestaw jubileuszowy wyprodukowany z okazji 25 urodzin (2011),

Cuboro Mysterycube (2012).

W 1991 roku firma Cuboro decyduje się na import szklanych kulek, czyli marmurków, z Japonii.

Publikacje z łamigłówkami

2001 rok przynosi miłą niespodziankę dla amatorów kulodromowych konstrukcji – Cuboro 1, pierwszą publikację z łamigłówkami angażującymi wyobraźnię przestrzenną. Cuboro 2 pojawia się w roku 2008, a jej autorem jest Claus Gittner.

W 2010 roku wychodzi kolejna publikacja z cyklu, Cuboro 3, oraz zestaw kart z zadaniami Cuboro Creative Thinking.

Udział w targach i nagrody

Jeszcze w 1986 roku wyprodukowane w profesjonalny sposób, opatrzone nową nazwą i chronione patentem klocki do budowy kulodromów z tunelami zostają po raz pierwszy zaprezentowane na targach lajfstajlowych ORNARIS w Bernie (Szwajcaria). Rok później, podczas tych samych targów klocki Cuboro zdobywają swoją pierwszą nagrodę – “Complementi”.

Jednak dopiero w 1994 roku Matthias Etter po raz pierwszy może zaprezentować Cuboro na swoim własnym stoisku podczas prestiżowych, największych w Europie targów zabawek w Norymberdze.

Nagród powoli przybywa, a wśród nich są: kolejne “Complementi” podczas targów lajfstajlowych ORNARIS w Bernie w 1995 roku oraz niemiecka nagroda “Das Goldene Schaukelpferd” w kategorii zabawek artystycznych i konstrukcyjnych w 2003 roku.

Rok 2005 przynosi inne ciekawe wyróżnienie – Cuboro bierze udział w Światowej Wystawie EXPO w Aichi (Japonia), gdzie znajduje się w grupie 60 najlepszych produktów ze Szwajcarii.

W 1996 urochomiony zostaje magazyn i centrum dystrybucyjne w Wieren (Niemcy).

W 1997 roku w Szwajcarii zarejestrowana zostaje firma Cuboro Ltd. (AG, SA).

W 1998 uruchomiona zostaje strona internetowa www.cuboro.ch

W 2001 roku firma Cuboro przenosi siedzibę do miejscowości Hasliberg Reuti w szwajcarskim kantonie Berno.

 

Klocki z certyfikatem FSC

W 1997 roku na specjalne zamówienie szwajcarskiego oddziału World Wild Fund firma Cuboro produkuje serię klocków z drewna pozyskanego z lasów posiadających certyfikat międzynarodowej organizacji Forest Stewardship Council. FSC promuje gospodarkę leśną prowadzoną zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. System certyfikacji leśnej jest teraz powszechnie znany i używany, ale w latach 90. jest to zupełna nowość.

Cuboro przyłącza się do tej inicjatywy, stopniowo zwiększając liczbę klocków z certyfikatem. W 2005 roku większość klocków jest opatrzona logotypem FSC, a rok później zapada decycja, że odtąd klocki do budowy kulodromów Cuboro mają być wykonane wyłącznie z drewna pozyskanego z lasów posiadających taki certyfikat.

 

Nowa seria – Cugolino

Rok 2005 przynosi jeszcze jedną nowość. W sprzedaży pojawia się Cuboro Cugolino, zestaw podstawowy stworzony z myślą o 3-4 latkach. Daje on początek nowej serii i nie trzeba długo czekać na kolejne zestawy:

Cuboro Cugolino Pop (2006),

Cuboro Cugolino Magic oraz Cuboro Cugolino Sub (2009),

Cuboro Cugolino Hit (2010),

Cuboro Cugolino Start, czyli mniejszy zestaw bazowy (2016).

Turnieje i mistrzostwa

Żadna szanująca się gra nie może się obyć bez swoich mistrzostw. Pierwsze mistrzostwa Szwajcarii w układaniu kulodromów z klocków Cuboro odbywają się podczas targów zabawek w St. Gallen w 1996 roku – i od tej pory będą rozgrywane już co roku.

W miarę jak przybywa fanów Cuboro za granicą,  turnieje organizowane są również poza Szwajcarią – na przykład w Niemczech, gdzie w 2005 roku odbywają się pierwsze mistrzostwa Cuboro podczas targów zabawek i gier w Essen.

Cuboro w wersji wirtualnej

W 2001 roku uruchomiona zostaje strona internetowa z aplikacją Cuboro-webkit do tworzenia wirtualnych kulodromów.

W 2013 roku dostępna jest pierwsza aplikacja z konstrukcjami z klocków Cuboro Cuboro Riddles, wyprodukowana przez Kr3m.

W 2016 pojawia się strona RWD, stworzona z myślą o użytkownikach tabletów i smartfonów.

Tricky Ways – gra zainspirowana klockami Cuboro

W 2013 roku do sprzedaży trafia nowy, zainspirowany klockami Cuboro produkt – strategiczna gra planszowa z klockami Cuboro – Cuboro Tricky Ways. Plansza, jak i klocki, są wykonane z drewna.

Rok później pojawia się tańsza wersja tej gry, czyli Tricky Ways Fasal. Do produkcji zamiast drewna wykorzystano fasal – mieszankę drewnianych trocin i innych materiałów odnawialnych.

Cuboro na świecie

Klocki do budowy kulodromów Cuboro są już dostępne w wielu miejscach na świecie – w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej, dalekiej Azji oraz Australii.

Cuborowe turnieje od dawna rozgrywane są również poza Szwajcarią. Publikacje Cuboro doczekały się tłumaczeń na kilka języków, w tym na tak egzotyczne – z polskiej perspektywy – jak koreański. Nic w tym dziwnego, skoro już od 2003 roku w kilku koreańskich ośrodkach prowadzących zajęcia pozaszkolne można znaleźć kursy z wykorzystaniem klocków Cuboro, oparte na zadaniach z publikacji z serii Cuboro. Podobnie jak w Rosji, gdzie budowanie kulodromowych konstrukcji z tunelami, prawdziwych oraz wirtualnych, jest wykorzystywane do realizacji programu nauczania w niektórych placówkach edukacji przedszkolnej oraz szkolnej. Jednak największą popularnością kulodromy cieszą się w tych krajach, gdzie od kilku pokoleń gra się w szklane kulki – marmurki, a więc w zachodniej Europie.

KONTAKT Z NAMI

kontakt@cuboro.com.pl

+48 889 344 919

Formularz kontaktowy

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00