Zaznacz stronę

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Budowanie i główkowanie z Cuboro

 

Budowanie kulodromów wymaga od umysłu nie lada wysiłku i stanowi doskonały trening dla szarych komórek, nawet gdy traktujemy to tylko jako zabawę. Jednak kulodromy z drewnianych klocków Cuboro są zupełnie niepodobne do innych, które znacie, i oferują znacznie więcej niż dobrą zabawę.

Cuboro to spójny system elementów, który pozwala na tworzenie konstrukcji o różnym poziomie skomplikowania – od prostych, kilkuelementowych torów dla kulek po bardzo zaawansowane wielopoziomowe labirynty.

Specjalnie opracowana metoda pracy warsztatowej rozwija wyobraźnię przestrzenną i pomaga uczestnikom pokonać  kolejne etapy zaawansowania. 

Co robimy podczas warsztatów?

Warsztaty polegają na budowaniu konstrukcji – torów lub labiryntów dla kulek – które stanowią rozwiązanie określonego problemu – zadania. Pracę z klockami Cuboro można porównać do rozwiązywania łamigłówek przestrzennych lub programowania (w tym przypadku: programowania trasy, którą potoczą się kulki). Uczestnicy mają do dyspozycji określoną liczbę klocków z funkcjami i konkretne zadanie, z którym każdy zmaga się indywidualnie.

Przykładowe wyzwania to:

  • budowa toru z ograniczonej liczby klocków, z wykorzystaniem określonych funkcji,

  • uzupełnienie konstrukcji, w której wyznaczono element początkowy lub końcowy (albo oba) w określonych pozycjach,

  • budowa konstrukcji na ograniczonym, wyznaczonym obszarze.

Pojedyncze spotkanie trwa od 90 do 120 minut. W przypadku warsztatów otwartych nie jest wymagana ciągłość uczestnictwa, chętni mogą zapisywać się na pojedyncze spotkania.

System Cuboro®

Cuboro® to system klocków – drewnianych sześcianów o rozmiarach 5 x 5 cm, z drążeniami na powierzchni oraz wewnątrz – które można ze sobą zestawiać w niemal dowolny sposób, budując konstrukcje z torem dla szklanych kulek.

Drążenia w klockach pełnią określone role, nazywane funkcjami. Taką funkcją jest na przykład odcinek toru prostego, skręt w lewo lub w prawo, albo odcinek trasy pochyłej, która prowadzi na niższy poziom konstrukcji. System Cuboro® zawiera ponad 90 różnych funkcji – 12 z nich to funkcje podstawowe, najczęściej wykorzystywane.

System Cuboro® został wymyślony ponad 30 lat temu przez szwajcarskiego pedagoga Mathiasa Ettera.

Jakie umiejętności są rozwijane podczas pracy z systemem Cuboro®?

Budowanie labiryntów z trasą dla kulek rozwija inteligencję wizualno-przestrzenną oraz logiczno-matematyczną – a w szczególności: myślenie logiczne oraz abstrakcyjne i umiejętności takie jak wnioskowanie, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych, rozwiązywanie problemów i eksperymentowanie. Do tego dochodzą jeszcze koncentracja i precyzja.

Jednak największą unikalną korzyścią pracy z Cuboro jest możliwość ćwiczenia wyobraźni przestrzennej. Trójwymiar wprowadza do tego wyzwania dodatkową trudność. Tworząc trasę, choćby najprostszą, należy mieć na uwadze położenie poszczególnych klocków względem siebie oraz zbudować obraz całej trasy lub kolejnego jej odcinka w myślach jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Sama budowa – niewirtualna, rzeczywista realizacja własnego pomysłu na konstrukcję – to test, który pozwala sprawdzić, czy wyciągnęliśmy właściwe wnioski z dostępnych danych.

Kto może uczestniczyć w warsztatach?

Na zajęcia zapraszamy dzieci od lat 6, ponieważ większość sześciolatków jest już gotowa na podjęcie wyzwań stawianych przez system Cuboro®. Jednak ta dolna granica wiekowa jest dość umowna – zdarzają się pięciolatki, które radzą sobie z najprostszymi zadaniami, a potem wolniej lub szybciej przechodzą do trudniejszych.

Nie istnieje natomiast górna granica wiekowa – praca z Cuboro to świetne wyzwania dla młodego, jak i starszego umysłu. Kulodromowe łamigłówki angażują również nastolatków oraz osoby dorosłe. Jedynym powodem, dla którego w ogóle wyznaczamy obie granice wiekowe dla grup jest różne tempo pracy uczestników o bardzo zróżnicowanym wieku.

Zadania warsztatowe mają różny, rosnący poziom trudności, ale każdy uczestnik zaczyna pracę z klockami od podobnego zestawu łatwych zadań. Ten pierwszy, początkowy etap, szybciej pokonują starsze dzieci oraz dorośli – na kolejnych etapach wszystko zależy od indywidualnych możliwości.

Gdzie odbywają się warsztaty?

Prowadzimy zajęcia w Warszawie. Otwarte warsztaty dla grupy wiekowej 6-12 lat odbywają się – w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci przy ulicy Tynieckiej na Mokotowie. Zapisy prowadzone są zgodnie z informacją na stronie internetowej i Facebook’u partnerów.

W przypadku zainteresowania zorganizowaniem warsztatów w Państwa instytucji, również poza Warszawą, prosimy o kontakt:

kontak@cuboro.com.pl lub +48 889 344 919.

Cuboro w szkole, bibliotece, domu kultury

Prowadzenie warsztatów i szkolenie instruktorów zajęć

Zajmujemy się prowadzeniem warsztatów Budowanie i główkowanie z Cuboro od 2017 roku. Nigdy nie brakuje chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił we wznoszeniu labiryntowych konstrukcji, nie brakuje też powracających uczestników, mimo iż przyjęliśmy formułę zajęć niecyklicznych i uczestnicy zapisują się na pojedyncze spotkania. 

Oferujemy także pomoc w przeszkoleniu instruktorów w Waszej instytucji.

 W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt: warsztaty@cuboro.com.pl lub +48 889 344 919.

KONTAKT Z NAMI

kontakt@cuboro.com.pl

+48 889 344 919

Formularz kontaktowy

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00